Ułatwienia dostępu

Katedra Polityk Publicznych

Cykl seminariów pt. „Ekonomia polityczna peryferii”
Aktualności

Cykl seminariów pt. „Ekonomia polityczna peryferii”

W ramach współpracy z Polską Siecią Ekonomii, 12 marca wraz z dr Tomaszem Geodeckim i dr Michałem Możdżeniem rozpoczął się semestralny cykl seminariów pt. „Ekonomia polityczna peryferii”, którego jego celem jest zgłębienie różnych podejść teoretycznych do kwestii rozwoju i zacofania w systemie kapitalistycznym, w celu lepszego zrozumienia pozycji Polski w ramach międzynarodowego podziału pracy.

Seminarium rozpoczęło się od analizy  fenomenalnej i bardzo wymagającej książki Paula A. Barana pt. „Ekonomia polityczna wzrostu”. Przegląd pozycji skupił się na analizie wywodu z rozdziału „Morfologia zacofania”. Baran odkrywa w nim złożony obraz przyczyn i uwarunkowań zacofania krajów skolonizowanych przez zagraniczny kapitał i uporczywie tkwiące w tym, co autor nazywa „handlową fazą kapitalizmu”.

Lektura rozdziału i jego skrupulatna analiza wywołały żywą dyskusję na temat aktualności spostrzeżeń Barana w czasie i ich adekwatności dla opisu sytuacji Polski, ale także innych krajów, jak np. współczesna Rosja. Bardzo krytyczny, w nurcie marksistowskim, wywód Barana wywołał podczas seminarium spory na temat ograniczeń materialistycznego i silnie deterministycznego podejścia, które prezentuje, jednak większość uczestników wydawała się znajdować w jego spostrzeżeniach soczewkę do analizy współczesności. Kwestie istnienia w Polsce kapitalizmu handlowego i warstwy społecznej nazywanej przez Barana „lumpenburżuazją”, dominacja przemysłu przez łańcuchy dostaw wiedzione inwestycjami zagranicznymi, czy obciążenie salda obrotów bieżących zyskami repatriowanymi przez zagraniczne korporacje, stanowiły źródło żywej debaty i stały się dobrym fundamentem pod krytyczną analizę bardziej neoklasycznych i instytucjonalnych analiz, które dominują w przestrzeni publicznej.

Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na 23. kwietnia. Na warsztat zostaną wybrane fragmenty książki Immanuela Wallersteina „Analiza systemów-światów. Wprowadzenie”.

Zapiszcie w kalendarzu!